AKUPRESURA

W zależności od tego, w jakich godzinach ma się kontakt z pacjentem, należy na właściwe punkty działać raz pobudzająco a raz uspokajająco. Zabiegi należy wykonywać w określonych warunkach:

– przewietrzone pomieszczenie-gabinet,

– do 1 godziny po kąpieli,

– 1-2 godziny po posiłku,

– duże zmęczenie jest przeciwwskazane,

– wygodna pozycja pacjenta i terapeuty,

– kontakt psychiczny z pacjentem.

Celem tego opisu jest zaznajomienie czytelnika z częścią akupresury dotyczącą wyłącznie stóp, choć odpowiednia literatura może zaznajomić i z akupresurą całego ciała. Akupresura stopy jest o tyle ciekawa, że poprzez oddziaływanie na receptory, czyli punkty aktywne stopy można uzyskać reakcję w narządach wewnętrznych ciała pacjenta.

Do wykonania prawidłowego ucisku czy masażu punktów refleksyjnych stopy niezbędna jest szczegółowa znajomość mapy punktów refleksyjnych stopy i metod działania, czyli siły ucisku, czasu i częstotliwości uciskania. Spełnienie tych wszystkich warunków jest sprawą niebagatelną, gdyż jak potwierdzają pacjenci i terapeuci, nadmierny nacisk czy czas trwania zabiegu doprowadza niekiedy do bardzo silnych i niebezpiecznych reakcji. Zwłaszcza dużej uwagi wymaga punkt serca(!).

Rysunek 3 (na s. 50) przedstawia mapę punktów refleksyjnych stopy. Ich dokładne poznanie pozwala we własnym zakresie dokonywać masażu u najbliższych i automasażu z zadowalającym skutkiem. Potwierdzeniem wyboru właściwych punktów do masażu (przy określonych dolegliwościach) jest ich specyficzna nadwrażliwość (bolesność) na dotyk. Masaż zasadniczo nie powinien sprawiać bólu. Ból odczuwany przez pacjenta świadczy o nieznajomości zasad akupresury, a nie jak mówią niektórzy, o solidności przeprowadzonego zabiegu. Zabiegi akupresury czy refleksoterapii bardzo często usuwają w szybkim czasie przestarzałe dolegliwości, jak i te utajone. Wrażliwość punktów altu jest znacznie większa w momencie rozwoju choroby, mimo że pacjent może jeszcze nie dostrzegać objawów chorobowych. Wprawny terapeuta jest w stanie po wrażliwości tych punktów określić zespoły chorobowe występujące u pacjenta.

Przy automasażu wskazane jest stosowanie wszelkiego rodzaju mat, butów i wałków, dostępnych w sklepach „Natura”. Mimo tych usprawnień, jednak najlepsze efekty daje masaż wykonany własnymi palcami. Rysunek 19 przedstawia układy palców przy masażu.

Leave a Reply