Bańki, czyli terapia próżniowa

Jedną z najstarszych metod terapii stosowanej W’ Polsce (i nie tylko u nas) jest leczenie bańkami przez nasze babcie czy znachorki wiejskie. Kiedyś totalnie potępiana jako relikt zacofania, dziś metoda leczenia bańkami wraca do łask. Podobnie jak zielarstw o, metoda leczenia bańkami zaczyna być wprowadzana przez profesjonalistów' ze świata medycyny oficjalnej. Dotychczas stosowano stawianie baniek w domach, często bez zaleceń lekarzy, uzyskując na ogół pozytywny efekt. Niejednemu pacjentowi bańki uratowały życie. Bańki, czyli małe szklane pojemniczki są zazwyczaj ustawiane w okolicy pleców i piersi, w miękkich miejscach tych części ciała. Uważa się obecnie, że bańki mają specyficzny wpływ poprzez receptory skóry (na skutek odruchu skómo-trzewnego) na organy wewnętrzne. Powstaje wówczas odczyn immunologiczny, podobny jak po autohemoterapii (szczepionce z własnej krwi).

Nasze babcie stosują zazwyczaj bańki klasyczne, czyli gorące. Mogą być stosowane bańki cięte, kiedy to powierzchnię ciała pod bańką lekko się nacina lub nakłuwa. Stosowane bywa też przykładanie pijawek w miejscach po zdjętych bańkach.

Przed zabiegiem należy bańki szklane rozgrzać w gorącej wodzie, nad palnikiem spirytusowym lub zapalonym wacikiem nawilżonym spirytusem, Bańki przyłożone do ciała wytwarzają podciśnienie rzędu 0,2 atmosfer i powodują lokalne uniesienie skóry (tkanki) i rodzaj ssania. Liczba baniek może dochodzić jednorazowo od 6 dużych do 14 małych. Z nałożonymi bańkami należy leżeć do 0,5 godziny. Zabieg można powtarzać codziennie przez tydzień. Kolor skóry po zdjęciu bańki może być czerwony lub nawet fioletowy (zależnie od choroby i jej zaawansowania). Bańki zdejmuje się naciskając tkankę obok krawędzi bańki. Pu zabiegu przeciwwskazane jest wychodzenie na chłodne powietrze i wysiłek fizyczny. Stosowanie baniek zaleca się przy zapaleniach oskrzeli, zapaleniach płuc, zapaleniach korzonków, różnych neuralgiach itp. Nie należy stosować baniek w przypadku ciąży, chorób skóry i przewlekłych dolegliwości serca.

Leave a Reply