Ćwiczenie siły wzroku. Koncentracja

Ćwiczenie siły wzroku jest nam potrzebne między innymi po to, by móc i umieć patrzeć innym w oczy. Jakże często rozmawiając z kimś, wręcz unikamy jego wzroku i sami obawiamy się spojrzeć prosto w oczy. Spojrzenie prosto w oczy w czasie rozmowy nadaje wiarygodności wypowiadanym treściom a rozmówcy szczerości. Unikanie patrzenia w oczy jest teraz dość nagminne. Ćwiczenie to było już dawno temu znane pod nazwą , joga oczu”. Oto niektóre elementy tego ćwiczenia.

Siadam wygodnie w odległości 1 do 1,5 m od ściany. Na wysokości oczu przytwierdzam do ściany pomarańczowy krążek wielkości 20-złotówki. Kieruję wzrok na krążek i oddychając spokojnie koncentruję spojrzenie na kolorze. Staram się przez cały czas nie mrugać powiekami i nie obserwować otoczenia. (Ściana powinna być gładka bez wzorków). Jeżeli nie udało się utrzymać spojrzenia na kolorze i punkcie przez 1 minutę, należy powtarzać ćwiczenie aż do skutku. Udane ćwiczenie powtarzam następnego dnia już o 1 minutę dłużej. Każdego dnia przedłużam czas koncentracji o jedną minutę. Po dojściu do 30 minut wracam kolejno do 1 minuty (30, 29, 28,.., 3, 2, 1),

Po tych ćwiczeniach łatwiej jest rozmawiać z pacjentem patrząc mu w oczy. Pomaga to poza tym w spokojniejszej obserwacji tęczówki, (łrydiologia to wiedza wskazująca, jak odczytywać zmiany patologiczne organów i wielkość tych zmian uwidaczniających się na tęczówce. Intensywność tych zmian mówi o nasileniu patologii organizmu).

W czasie obserwacji pacjenta należy starać się, aby nasz wzrok był łagodny, zaś spojrzenie głębokie a nie „wściekle silne czy bezczelne”. Ze wzroku (spojrzenia) powinna emanować dobroć i życzliwość a nie agresja. Wzrok nie powinien być „rozmaślony” i nijaki. Wbrew mniemaniom, pacjenci zwracają jednak uwagę na oczy, twarz i ręce bioenergoterapeuty. Mamy naprawdę słuchać pacjenta i patrzeć na niego a nie udawać tylko, że to robimy. Słuchania i patrzenia też należy się uczyć. Uważne patrzenie w oczy odkryje przed nami nowy wspaniały świat drugiego człowieka.

Leave a Reply