Mantra

Tym, co pomaga w skupieniu się i w osiągnięciu lepszych efektów w czasie relaksu czy medytacji, jest mantra (52). Są to określone sylaby, albo charakterystyczny dźwięk, które mają istotny wpływ na nasz organizm a przede wszystkim psychikę. Wielokrotnie zauważamy, jak kot w momentach odprężenia zaczyna „mruczeć” i dźwięki te są odczuwane aż na jego grzbiecie. Zauważyliśmy zapewne również nieraz osoby starsze pochłonięte jakąś pracą, jak lekko kiwając się, nucą monotonny dźwięk, nie zdając sobie z tego często sprawy.

Oddziaływanie rytmicznego powtarzania jakiegoś dźwięku (mantry) np. sylab AUMM… (OM – AH – HUM), sprzężonego z wdechami i wydechami, jest trudne do wyjaśnienia i dotychczas nie zostało jednoznacznie wyjaśnione. Jedni np. uważają, że powtarzanie mantry wprowadza organizm w stan wibracji. Wibracje te są różne przez stosowanie różnych dźwięków. Inni natomiast przypisują dużą rolę kręgosłupowi, który według nich jest skomplikowaną struną, mającą w tym istotny udział. Wibracje spowodowane powtarzaniem mantry są dla układu nerwowego rodzajem masażu. Działa on synchronizująco na fale elektryczne powstające w mózgu (wyrównanie zapisu alfa i beta). Powtarzanie mantry wzmacnia przede wszystkim fale rytmu alfa i w ten sposób powoduje osiągnięcie przez człowieka głębokiego fizjologicznego i psychicznego odprężenia.

Z powtarzaniem mantry związane są, jak wiadomo, wdechy i wydechy. Nie powinno się przeceniać wdechu przy powtarzaniu mantry, gdyż wydech ma równie istotne znaczenie. Przedłużanie wdechu może rodzić stany jakby lęku i paniki. Wydłużenie wydechu działa korzystnie nie tylko na życie psychiczne, ale także i na stan fizjologiczny organizmu (praca płuc, serca i lepsze dotlenienie). W trakcie powtarzania mantry (podczas medytacji) nie wolno oceniać napływających do świadomości wyobrażeń i uczuć. Należy je tylko „zauważać” i powracać do powtarzania mantry.

Leave a Reply