MEDYCYNA ALTERNATYWNA LUB PARAMEDYCYNA

Ameryka: medicine man (Indianie – Ameryka Północna), curandero (Ameryka Łacińska), medium (Karaiby). Azja: szaman (Syberia), Ilubu (Tybet), angakok (Eskimosi z Alaski), dehar (Afganistan), miko (Japonia), murabit- -derwisz (kraje muzułmańskie), hodjas (Turcja), balian (Wyspy Bali).

Europa: zamawiacz, znachor, czarownik, babka, zielarz, mesme- rysta, magnetyzer, uzdrawiacz, healther, healer, bioterapeuta, bioenergoterapeuta. Współcześnie, obok medycyny oficjalnej, istnieje na całym świecie medycyna alternatywna lub paramedycyna, Ludzie zajmujący się nią działają niezależnie od rozwoju cywilizacyjnego społeczeństwa, jego poziomu technicznego, medycyny oficjalnej, jak i stanu służby zdrowia. Przykładowo w Anglii, gdzie jest najlepiej rozwinięta i wyposażona obsługa szpitalna i medyczna działa około 4200 uzdrawiaczy.

Zwolenników, czy raczej ludzi działających w paramedycynie dzieli się na dwie grupy, tj. działających i leczących w sferze duchowej oraz działających paranormalnie w sposób nie dający się dotąd wytłumaczyć naukowo. Należy zaznaczyć, że granica dzieląca terapeutów i uzdrawiaczy duchowych jest dosyć płynna, gdyż sfera oddziaływań i jednych, i drugich, sprowadza się zazwyczaj do ingerencji w świat psychiczny człowieka.

Jak wiadomo, działalność ta istnieje na całym świecie, niezależnie od systemu politycznego i poziomu nauki. Wszędzie tam, gdzie medycyna oficjalna nie widzi możliwości oddziaływania, pacjent korzysta często z pozytywnym skutkiem z paramedycyny. Dla pacjentów nie ma znaczenia, jak są nazywani ludzie przynoszący im zdrowie, ani jaki przyjmują model interpretacji choroby, świata zewnętrznego i zjawisk towarzyszących terapii. Ważny jest dla nich powrót do zdrowia,

Leave a Reply