Wyprawa w głąb siebie

Wyprawa w głąb siebie to ćwiczenia, które polegają na rozwijaniu umiejętności odbioru wrażeń płynących z własnego ciała i właściwego ich uświadamiania sobie oraz rozpoznawania. Umiejętności te pozwalają na rozładowanie napięcia mięśni, napięcia psychicznego, a poza tym dają przede wszystkim poczucie zdolności energetycznych własnego ciała. Koncentracja na strumieniu wrażeń płynących z naszego ciała i nazywanie tego w myślach, co aktualnie dzieje się w poszczególnych partiach organizmu, pozwala na kontrolę i sterowanie zachodzącym zjawiskiem. Pozycja ciała powinna być bardzo wygodna, by podczas ćwiczenia nic nie odwracało uwagi. Zazwyczaj stosuje się pozycję leżącą lub siedzącą. Nogi i stopy ułożone równolegle, ramiona wzdłuż tułowia, oczy zamknięte lub lekko otwarte…

Przez parę minut siedzę spokojnie wczuwając się we wrażenia dochodzące ze styku skóry z ubraniem oraz ze styku ciała z twardym podłożem. Zaczynam śledzić i nazywać w myśli wrażenia płynące z ciała w następującej kolejności:

Brzuch, miednica, górna część uda. (Wczuwam się we wrażenia płynące z „góry” i z „dołu” tych części ciała.) Wczuwam się następnie w lewe kolano, lewą dolną część uda, w staw lewej stopy, lewą stopę, podbicie, palce, podeszwę.

Dalej, prawą górną część uda, prawe kolano, prawą dolną cząść uda, prawą stopę, podbicie, palce stopy, podeszwę. Wczuwam się w miednicę i brzuch, w pierś, następnie dolną część grzbietu i pleców. Dalej górną część pleców i grzbietu, lewe ramię, lewe przedramię, lewy łokieć, lewą dalszą część ręki, nadgarstek i dłoń wraz z pięcioma palcami.

Prawe ramię, prawe przedramię, prawy łokieć, dalszą część ramienia, nadgarstek, dłoń, wszystkie palce prawej dłoni. Wczuwam się w szyję, kark, tylnią część głowy, górną część, wierzchołek głowy, twarz, a następnie śledzę wrażenia płynące z całego ciała jako całości.

Leave a Reply